חיי הקהילה

אנשים עם צרכים מיוחדים חווים פעמים רבות במהלך חייהם בקהילה הרחבה ניכור חברתי, בדידות והרחקה, לכן  כישורית שמה דגש על העצמת תחושת השייכות וחיזוק הקשרים החברתיים בקהילה, המקיימת עקרונות של קבלה ועזרה הדדית, שותפות ואורח חיים דומה בין כלל האנשים החיים בקהילה.

הבוגרים החיים בכישורית אינם נקראים מטופלים אלא חברים, שותפים שווים בקהילה. התפיסה בכישורית היא להקנות לחברים כלים לתכנן את חייהם, במקום שעתידם יתוכנן עבורם. כך שהחברים משתתפים, בליווי הצוות המקצועי, במערכת קבלת ההחלטות הנוגעות לחיים היום-יומיים, בארגון האירועים השוטפים, בגיבוש נורמות התנהגות ובניהול חיי הקהילה.
 
מסגרת החיים בכישורית מעניקה לחברים הזדמנויות רבות למפגש ויצירת קשר עם חברים אחרים ואנשי צוות במהלך היום - בחדר האוכל המשותף, במסגרת העבודה בענפי המשק, בחדר הכושר ובבריכת השחייה, במועדון ובמסגרת חוגים והעשרות בשעות הפנאי.
 
מגורים
העצמאות האישית, שהיא אחת מערכי היסוד בכישורית, באה לידי ביטוי גם במגורים פרטיים.
כישורית פיתחה רצף של אפשרויות מגורים המאפשרת לכל חבר לבחור בצורת המגורים המתאימה והנכונה לו. רצף האפשרויות הינו דינמי וכל חבר יכול לנוע עליו בהתאם למצבו ובחירתו (תוך התייעצות עם אנשי הצוות). חבר יכול לבחור להתגורר בדירה פרטית שצורתה משתנה בהתאם לגיל ולמצב: החברים יכולים לבחור אם הם רוצים לגור לבד (דירת סטודיו ליחיד) או עם שותפים מאותו מין (חדר שינה פרטי לכל אחד וסלון משותף) ויש גם זוגות החיים יחד, חלקם אף זוגות נשואים (שחברו זה לזו בכישורית). כך גם חברים הרוצים בכך, יכולים לגור בדירות לווין של כישורית – דירות הנמצאות מחוץ לכפר, בעיר הקרובה כרמיאל, כל זאת כאשר כישורית ממשיכה להוות עבורם רשת תמיכה חברתית, טיפולית ותעסוקתית. גם כאן מספר אפשרויות לבחירה: ישנה אפשרות לגור בדירות הכשרה למגורים, בדירת מגורים עם ליווי וכן ניתן לבחור במגורים עצמאיים לגמרי. כמו כן הוקם בכישורית בית סיעודי ששמו "בית שיקמה", שנועד לתת פתרון לחברים חולים ולחברים בעת זקנתם, במסגרת הקהילתית, והוא משמש מגורים עבור חברים אשר מצבם מחייב פיקוח הדוק וצמוד.

המגורים הפרטיים מכבדים את המרחב האישי של כל חבר ובו בעת מאפשרים מפגש חברתי חופשי שלא במסגרת המועדון או הפעילויות המאורגנות.

תשומת לב רבה ניתנת לאסתטיקה בכישורית, הן של המבנים והדירות, והן של הסביבה החיצונית. הדירות הן בבתים קטנים חד-קומתיים, עטופי צמחייה וירק, בדומה לדירות החברים בקיבוצים. בכל דירה יש ריהוט הולם, מקרר קטן, טלוויזיה, טלפון ומערכת התראה לעזרה במידת הצורך. לכל דירה יש מרפסת, המהווה פינת ישיבה אישית, וזאת בנוסף למדשאות הפזורות ברחבי כישורית. 
 
שירותי קהילה
כישורית, כקהילה המושתתת על עקרונות הקיבוץ, מספקת לחבריה תשתית ושירותים שונים, והחברים לוקחים חלק בתפעולם השוטף. כל ענף שירות מהווה גם מקום עבודה עבור קבוצת חברים:
ארוחות:  הארוחות מתנהלות בחדר אוכל משותף, כשהצוות, המתנדבים והחברים אוכלים יחד בשעות קבועות, שלוש ארוחות ביום. התפריט עונה על מגוון הצרכים הרפואיים והטעמים האישיים של החברים, ומורכב בין היתר מהיבול האורגני הגדל בשדות כישורית. התפריט כולל גם אפשרות לאוכל צמחוני, דל-קלורי ונטול סוכר. חברים שאינם יכולים או לא רוצים לאכול בחדר האוכל יכולים לאכול בחדרם.
כביסה: בהתאם למודל הקיבוצי הכביסה בכישורית היא שיתופית.
מרפאה ורפואה: ישנם שירותי רפואה זמינים עבור החברים 24 שעות ביממה. אחיות נמצאות במקום או בכוננות כל שעות היממה ושירות זה מתוגבר על ידי אנשי מקצוע (רופא משפחה, פסיכיאטר ורופא שיניים) הבאים לביקור בעת הצורך.
פיקוח הדוק מתבצע על חברים הנוטלים כדורים, ובביקורים למתקני רפואה חיצוניים מצטרף אליהם מלווה.
החברים שסובלים מעודף משקל נעזרים בייעוץ דיאטטי, והצוות המקצועי והרפואי מעודד פעילויות ספורטיבית אישית או קבוצתית לסיוע בירידה במשקל.
הצוות הרפואי מעדכן באופן סדיר את הצוות המקצועי, ובני המשפחה לגבי נושאי טיפול חיוניים.
תחבורה: החברים נכנסים ויוצאים מכישורית תדיר (תוך יידוע הגורם הרלוונטי ועדכון לגבי מועד החזרה). לכישורית אוטובוס, וכך מתאפשרות נסיעות מאורגנות להופעות וטיולים ברחבי הארץ. בנוסף, כל יום מתקיימת הסעה הלוך וחזור לכרמיאל (העיר הקרובה) בשעות אחר הצהריים, וחברים יוצאים לסידורים ובילויים על פי רצונם. זאת כמובן כתוספת ועיבוי לתחבורה הציבורית.
 
שעות הפנאי, חוגים ואמנות
תשומת לב רבה מוקדשת לשעות הפנאי ולפעילויות חברתיות וחינוכיות. לחברים ניתנת האפשרות לבחור כיצד לבלות את שעות הפנאי שלהם, תוך הכוונה ועידוד מצד הצוות המקצועי. צוות הערב אחראי על הענקת תוכן ועניין לחברים במסגרת שעות הפנאי, בנוסף על אחריותו לטפל ולהשגיח על החברים, בשעות אחר הצהריים והערב.

על פי התפיסה הטיפולית בכישורית, נישנה חשיבות רבה לניצול נכון של שעות הפנאי, על כן, מרבית הפעילויות הקיבוציות והפרטיות מספקות הזדמנות להגיע להישגיים אישיים, המהווים מקור גאווה ברמת הפרט והקהילה. כך שגם בתחום ההעשרה ושעות הפנאי פיתחה כישורית רצף של בחירות ואפשרויות לחברים. 
בשעות אחר הצהריים והערב מתקיימים בכישורית חוגים רבים ומגוונים, המאפשרים לחברים לבטא את היצירתיות שלהם, ביניהם: ריקודי עם, שירה, מוסיקה, בישול, כישורי מחשב, יוגה, פעילויות שונות של ספורט מאורגן, קרמיקה, אמנות פלסטית, צילום, ציור וחוג להכנת שטיחי קיר.

חוג שטיחי הקיר:
השטיחים פרי יצירתם של החברים מוצגים בקטלוג יוקרתי שהופק בכישורית, והם גם נמכרים לקהל הרחב. בשנת 2010 חברי כישורית העלו תערוכה של שטיחי הקיר בשם "מארג חיים", שהוצגה בנמל יפו. בשנת 2012 הוצגו עבודות נבחרות בתערוכה בפיטסבורג, ארה"ב, ובשנת 2015 התקיימו תערוכות בניו יורק, ארה"ב וכן במשכן אומנות עין חרוד (אתם מוזמנים לצפות במצגת שטיחי הקיר בסוף הטקסט).

בנוסף, החברים יכולים לבחור להשתתף בחוגים המתקיימים מחוץ לכישורית (כדורגל, כדורסל, קבוצת מחול). כמו כן, רבים מהחברים מביעים רצון להרחיב את השכלתם ולעסוק בתחומי עניין שונים, וכאשר תחום העניין האישי של חבר אינו בא לידי מימוש במסגרת החוגים הכלליים, אנו משתדלים לאפשר לחבר עיסוק והשתלמות יחידנית בתחומי העניין.

בשעות הערב מתכנסים החברים במועדון, המהווה מקום מרכזי למפגש חברתי, ובו משחקי לוח, עיתונים, טלוויזיה ופינת קפה. כך גם כישורית מתעתדת לפתוח במקום מרכז לאמנויות ומרכז אירוח לאמנים שיצרו במקום ויעבדו יחד עם החברים.
בנוסף, בכישורית חדר כושר שמנוהל על ידי מאמן כושר מקצועי, בריכת שחייה טיפולית, ומגרשי כדורסל וכדורגל, בית כנסת ומקווה.

בתוך כך, ישנם חברים המוצאים עניין עמוק בתכני הדת היהודית, הצוות משתף איתם פעולה בלימוד משותף והשתתפות באירועים דתיים מיוחדים.

חיי התרבות
חיי התרבות בכישורית מורכבים מתרבות הנוצרת בתוך הקהילה, וכן מאירועי תרבות המובאים אל היישוב, או אשר עבורם יוצאים החברים החוצה.
חיי התרבות הפנימית סובבים בעיקר סביב החגים וקבלת שבת. לקראת החגים נערכות הכנות למסיבה על ידי ועדות משותפות של חברים וצוות. המסיבות והטקסים כוללים הופעות, הקראות, שירת מקהלה וקישוטים. בכישורית התעצבה מסורת מפוארת של מסיבות חגים עשירות בתוכן וחמות באווירה. כך גם מידי פעם מתארגנות קבוצות עניין לפעילות מסוימת כגון נסיעה לסרט או מופע שהחברים מעוניינים לצפות בו.
כמו כן החברים מוציאים לאור עיתון של הקהילה שנכתב ונערך על ידי חברים וצוות. בנוסף, ענף התקשורת מרבה לצלם בווידיאו את הנעשה בענפים השונים וברחבי היישוב ומשדר מגזין חודשי אודות חיי החברים, המעשיר את התרבות הפנימית.

 

חוג שטיחי הקיר

השטיחים פרי יצירתם של החברים מוצגים בקטלוג יוקרתי שהופק בכישורית, והם גם נמכרים לקהל הרחב. בשנת 2010 חברי כישורית העלו תערוכה של שטיחי הקיר בשם "מארג חיים", שהוצגה בנמל יפו. בשנת 2012 הוצגו עבודות נבחרות בתערוכה בפיטסבורג, ארה"ב, ובשנת 2015 התקיימו תערוכות בניו יורק, ארה"ב וכן במשכן אומנות עין חרוד.