רונן פרלמור - מקור ראשון

"בימים שבין ערב כסה ועד עשור כולנו מחפשים לעשות מצוות. בכל זאת – הימים שיקבעו את השנה הקרובה. מסתבר שגם ביין אפשר לקיים מצווה או שתיים. קחו למשל את יקב טוליפ ואת המיזם החדש שלו – יקב מאיה. משפחת יצחקי מקרית טבעון מקפידה לשלב ביקב שלהם עוד מהקמתו, עובדים בעלי מוגבלויות מכפר התקווה. גם ביקב שבתוך היקב, זה החדש שבסגנון יווני ים-תיכוני (מה זה אומר בעצם?) - משולבים, לצד יועצי היין היוונים והיינן דוד בר אילן, אותם אנשים מיוחדים בתפקידים שונים, ויחד הם מציגים ארבעה יינות חדשים לעת עתה.
ביקב כישור אף הגדילו לעשות. היקב נמצא בליבו של הכפר כישורית, כפר הממוקם בגליל המערבי בין מעלות לכרמיאל ומיועד כולו לאנשים טובים עם צרכים מיוחדים ומוגבלויות שונות שזו להם ההזדמנות להשתלב בחברה הישראלית. היקב, שבימים אלו עמלים בו על הבציר הרביעי, הוקם כחלק ממערך התעסוקה (לצד מאפית לחמים, דיר עיזים אורגני, לול תרנגולות חופש, גן ירק אורגני ועוד) של הכפר ונמצא בבעלות מלאה (!) שלו כאשר כל ההכנסות ממכירת היינות מיועדים לתפעול הכפר ולרווחת תושביו. את היקב מוביל ומנהל ריצ'י דייויס ומלווה אותו יועץ היין המבוקש איתי להט. התוצאות אגב, מרשימות בכל קנה מידה. 
לצד כל אחד מהיקבים הוקם מרכז מבקרים מרשים ויפה אבל כזה שגם מצליח לשמור על אינטימיות ואינו המוני מדי. מומלץ לשלב ביקור בהם לקראת חול המועד. 
היינות שלפניכם גם נכנסים לקטגוריה של "עד 100 ש"ח", ככה שזה גם לא יוצא יותר מדי יקר. אז עשו מצווה לכבוד השנה החדשה -תרימו כוסית יין!

מארה וויט 2013, יקב מאיה – שילוב מאוד מעניין של ענבי מרסן מהגלבוע עם פרנץ' קולומברד מכרם בן שלושים מאזור בנימינה. אף מקסים - פרחוני ורענן המשלב פרי טוב ומינרליות קרירה. בחיך הוא בעל גוף קליל ואלגנטי עם חמצמצות מענגת ופריכה. אחלה קונספט! (מחיר מומלץ – 79 ₪).

כרם כישור לבן 2013, יקב כישור– ממסך ידידותי (רק 12.5% אלכוהול) של סוביניון בלאן וויוניה, מהכרמים שסביב ליקב. יופי של ארומות טרופיות (אפרסק, אננס, ליצ'י), עשבים ירקרקים (מנטה) ונגיעה של רוח ים. כשלוגמים ממנו הוא ממלא את הפה באושר. מומלץ בחום לנסות בבית! (מחיר מומלץ – 75 ש"ח).

קברנה סוביניון רזרב 2012, יקב טוליפ – רוב מוחלט (90%) של קברנה סוביניון עם השלמה של קברנה פרנק ופטי ורדו בכמויות שוות. מרשים ואלגנטי. צבע בורדו-סגול אפל, ניחוחות של פרי שחור דחוס ובשל, שוקולד בלגי איכותי, קליה מעודנת ותיבול עשבוני. מרקם לעיס בפה, רחב ומרשים. ליגה לאומית! (מחיר מומלץ – 98 ש"ח)".

(מתוך מדור היין של רונן פרלמוטר 'נשים', 23.9.14)