ענפי המשק

כישורית הקימה לאורך השנים מגוון ענפי תעסוקה בתחום החקלאות, המלאכה, התעשייה והשירות, המספקים לחברים מקומות לעבודה יצרנית ומשמעותית. מתוך הבנה שלאנשים שונים תחומי עניין שונים, יכולות ונטיות לב שונות, המטרה שלנו בכישורית לאפשר לחברים לבחור ממגוון רחב של תחומים כך שיוכלו להשתלב בעבודה המתאימה להם ביותר.

ענפי העבודה נבחנים בהתאם לארבעה עקרונות עיקריים: רווחיות הענף או נחיצותו כענף שירות; התרומה הטיפולית-שיקומית לחברים; יצירת מדרג תעסוקות בענף הנבדלות במורכבותן מתוך שאיפה לאפשר לכל חבר למצוא את מקומו, וכן היכולת לייצר מוצר איכותי בעל יכולת תחרות בשוק החופשי. בכל ענף עובד גם איש מקצוע בשכר מבחוץ, האחראי על הענף וכן מתנדבים.
 
התוצרת החקלאית מספקת את התצרוכת המקומית של חברי כישורית, ובחלקה גם נמכרת ומשווקת לקהל הרחב. למידע מפורט אודות המוצרים המשווקים היכנסו לתוצרת כישורית

ענפי התעסוקה:

המיקום הגלילי של כישורית והאקלים באזור, אידיאלים לתפעול מחלבה. העדר הנוכחי שלנו כולל כ- 600 עזים, המייצרות 500,000 ליטרים של חלב בשנה, מה שמציב את כישורית כאחת מיצרניות  החלב המובילות בישראל. המחלבה שלנו, בהיותה מרכז אימונים מקצועי בתחום, מספקת עבודה לחברי כישורית, ובתוך כך מציעה להם גם מתחם טיפולי (באמצעות הטיפול בעזים). לצד המחלבה, ולאור הדרישה ההולכת וגוברת בארץ למוצרי חלב ממקורות לא תעשייתיים, הוקמה בכישורית גם מגבנה, המהווה מקום עבודה לחברים נוספים. המגבנה, המשתרעת של שטח של כ- 140 מ"ר, מייצרת מגוון גבינות בוטיק איכותיות (צפתית, פטה, תם, קרוטאן - בסגנון קממבר, ועוד) ומוצרי חלב נלווים (יוגורט טבעי, יוגורט פירות). המגבנה כוללת ציוד אחסון ופסטור חלב, מקררים ומתחם אריזה. מוצרי המגבנה משמשים לצריכת תושבי כישורית, ובהמשך עתידים גם להיות משווקים למעדניות גורמה ושווקים יוקרתיים. המחלבה והמגבנה שלנו מייצרות אוכל בריא לצריכת החברים, תוך כדי הכנסת רווחים כלכליים לקהילה.

את דיר העיזים מנהל יואב קידר, ועל המגבנה אחראי יואב גדליה.

~~   כישורית מכוונת את החברים לאורח חיים בריא ושמירה על איכות הסביבה, ובתוך כך מפתחת בקהילה את החקלאות האורגנית, המבוססת על גידול ללא התערבות כימיקלים, ומספקת אוכל בריא יותר, נטול קוטלי מזיקים, דשנים כימיקליים ואנטיביוטיקה. אנו משתמשים בהדברה ביולוגית ואף נמנעים מלרסס במרבית מחומרי ההדברה האורגניים אשר מותרים לשימוש. למעשה רוב הגידולים שבכפר אינם מרוססים כלל והם נקטפים נקיים לחלוטין.

לפני מספר שנים נשתל בכישורית גן ירק אורגני הכולל חלקות גידול פתוחות תחת כיפת השמיים וכן חממות המאפשרות גידול מגוון רחב של ירקות גם במהלך חודשי החורף. לאחרונה הגדלנו את שטחו של הגן לכ-15 דונם והוספנו חממות נוספות, בהן אנו מנביטים ומגדלים מגוון נרחב של זרעים. בגן הירק מועסקים כיום 15 חברים, והוא מספק כמעט את כל תצרוכת הירקות הפנימית של כישורית. הירקות העונתיים, העלים והנבטים השונים - נמכרים גם במרכולית הכפר. בתוכניתינו להתחיל בקרוב גם לשווק את התוצרת החוצה, מתוך מטרה שמכירת הירקות תניב לכישורית הכנסה מיידית לכיסוי ההוצאות השוטפות.

גם בוסתן "יער מאכל" יהיה לנו בקרוב בכישורית. בתוכניתינו לשתול 300 עצי פרי שונים ומגוונים. גפני מאכל, פסיפלורה, זנים שונים שמבשילים בזמנים שונים של פטל אדום, אוסנות ופירות יער שונים. כמו כן נשתול עצי-תות בצבע שחור, אדום, לבן וסגול, מוארכים וקטנים בטעמים משתנים. עם אלה נשלב גם עצי תאנה ממגוון של זנים, רימונים, משמשים, שזיפים, אפרסקים, שסק, פיג'ואה, אגוזי מלך, אגוזי פקאן ואגוזי מאקדמיה.
במהותו, יער המאכל אמור לשמש כמרחב של פנאי, קרבה ופעילויות בטבע, ובעיקר - הנאה מאוצרותיו, טעמיו ואיכויותיו התזונתיות שיספק עבורנו. כל העצים יהוו חלק מהמרחב של גן הירק - מרחב של בריאות, יופי, אדמה ויצירה, קרבה ואינטימיות עם הצמחים והפירות השונים שמבשילים בקצבם ובזמנם - פירות חדשים וירקות רעננים שנקטפים, נאכלים ומוסיפים לחוויה של החברים העמלים בגן הירק, ותורמים רבות לכלל החברים בכפר שנהנים מהפירות והירקות שמוגשים עבורם מדי יום ביומו בחדר האוכל.

התוצרת שגדלה באהבה מועברת ברובה למטבח כישורית לרווחת החברים, מיטב התוצרת האיכותית נמכרת גם לתושבי הסביבה בחנות "תוצרת כישורית" יחד עם לחמים מובחרים מהמאפיה שלנו וגבינות עזים איכותיות מהמגבנה שלנו.
החנות פתוחה פעם בשבוע, בימי חמישי בין השעות 13:30-16:00
משלוחים לתושבי האזור יוצאים בימי שני אחר הצהריים.

מוזמנים להתרשם מהתוצרת ולהזמין מן בירקות המובחרים באתר  www.meshek-kishorit.org

על הטיפול בגן הירק אמונים תומר גפני ואלירן דה-מיו, מומחה לחקלאות אורגנית.
אתם מוזמנים לצפות בגן הירק מקרוב:

ביצי חופש הינן ביצים מתרנגולות הגדלות בשיטה אורגנית, חיות בטבע, באוויר החופשי, באזור נרחב בו ניתן לשוטט בחופשיות, ונהנות ממזון אורגני.
העבודה בלול מהווה עבור החברים מסגרת טיפולית חשובה. תהליך האכלת התרנגולות ואיסוף הביצים מעניק לחברים הזדמנות להתחבר לטבע ולחי. האופן בו עליהם לטפל בביצים – בעדינות וסבלנות מרבית, לארוז אותן בזהירות, ולהובילן לצרכנים, עוזר להם לפתח את היכולת המוטורית ותחושת האחריות המונחת על כתפיהם מעצימה אותם.
לול התרנגולות שלנו מתפרש על שטח של כ-70 מ"ר, ומכסת המכירה שלנו היא 500,000 ביצים לשנה. התוצרת של הלול מיועדת כיום בעיקר לצריכה פנימית ולשוק המקומי, ואנו מקווים להגדיל בקרוב את המכסה ל-550,000 ביצים בשנה, מה שיאפשר לנו לספק עבודה לחברים נוספים וייצר הכנסה נוספת לכישורית. 

בשלהי קיץ 2007 נטענו על אדמות קיבוץ כישור כרמי גפנים, במטרה לייצר יינות בוטיק שיימכרו בשוק החופשי. כעבור 3 שנים -  בקיץ 2010, בצרנו לראשונה וחנכנו את היקב.
בשנה הראשונה ייצרנו 9,000 בקבוקי יין, ואנו צופים כי כשהגפנים תגענה לבגרות, נגיע לייצור של כ- 55,000 בקבוקי יין בשנה.

הכרם ממוקם בגובה 500 מ' מעל פני הים, כאשר האקלים הייחודי בסביבתנו המאופיין בהפרשי טמפרטורות גבוהים בין היום ללילה, בשילוב הקרקע הסלעית באזורינו (טרה רוסה) מהווים סביבה אידיאלית להבשלה ארוכה ואיטית של הפרי ומעניקים ליין שלנו את צבעו, ריחו וטעמו המיוחד. 
הכרם מטופל בשיטת חקלאות מתונה וגמישה, שאיננה מתבצעת על פי כללים אחידים מוכתבים מראש או חוקים נוקשים הנתונים תחת גופי בקרה ופיקוח, כך שאיכות ובריאות הענבים והיין מושגים תוך שמירה על בריאות הקרקע והסביבה. הריסוס כנגד מזיקים מבוקר ונעשה בצמצום וכמו כן אנו משתמשים בקומפוסט מייצור עצמי. 

כיום נטועים כ-100 דונמים של כרמים, המטופלים ומטופחים על ידי חברי כישורית, בליווי והדרכה של צוות יועצים מומחים והעובדים בכפר. מנהל המקצועי של היקב הינו היינן והכורם ריצ'ארד דיוויס. דיוויס הינו בעל ידע וניסיון בניהול חקלאי שנצבר בשלוש מדינות שונות. איתי להט, יינן ברמה עולמית, הינו היינן המלווה והיועץ שלנו.
5 חברים עובדים באופן קבוע בענף, וחברים רבים נוספים מתגייסים לעבודה בעתות שתילה, בציר וביקבוק. החברים חשים סיפוק רב הן מתהליך הייצור והן מהיכולת לראות הלכה למעשה מוצר מוגמר, שהוא פרי עמלם, נמכר בשוק החופשי.

אנו מגדלים מגוון זני ענבים: אדומים: קברנה סוביניון, קברנה פראנק, פטיט ורדו, מרלו, סירה, גרנאש ומורבד. לבנים: סוביניון בלאן, ויונייה, ריזלינג לבן.
כיום אנו משווקים 2 סדרות יין:  סדרת כרם כישור:  כישור לבן יבש, כישור רוזה, כישור סירה וכישור אדום, וסדרת כישור savant : אדום, ויונייה, וריזלינג.

יין כישור נמכר ביותר מ-70 חנויות יין ומסעדות יוקרה בישראל.

לדף הפייסבוק של היקב לחצו כאן

אתר האינטרנט של היקב 
 

בכישורית מאפייה בה החברים מכינים בהדרכת אופה מקצועי לחמים ושלל מאפים, הנעשים בעבודת יד, ומיועדים לצרכי המקום.
עבודת כפיים, לישת בצק, מלאכת האפייה, ויצירת מוצר מוערך (שמקבל פידבק משאר החברים ואנשי הצוות, שאוכלים ונהנים מהתוצרת) הינם בעלי ערך טיפולי רב לחברי כישורית העובדים במאפייה. ניר ירון, חבר כישורית, עובד במאפייה מיומה הראשון, ומהווה חלק בלתי נפרד ממנה. ניר עבר במהלך השנים השתלמויות שונות בתחום הקונדיטוריה, ונחשב ל"מומחה" הקונדיטוריה שלנו.
המאפייה מייצרת מגוון של מאפים, בין היתר – לחמים שונים (שיפון,  גרעינים/חמוציות/ זיתים/ עגבניות מיובשות ובזיליקום), חלות, לחמניות, באגטים, עוגות ועוגיות (חמאה ואגוזים, שוקולד צ'יפס, בראוניז, ללא סוכר, בישקוטי ועוד) וגרנולה. לקראת חגים ומועדים, מכינים במאפייה לחברים את המאפים הנהוגים (אוזני המן, סופגניות).

את המאפיה מנהל יובל סער.

בכישורית מרכז כלבני המתמחה בגידול ומכירת כלבי שנאוצר ננסיים (בית גידול "בלוז לננסים"), בעלי ייחוס ותעודות, שחלקם הפכו לאלופי אירופה.
במרכז גם פנסיון לכלבים (הכולל ליווי וטרינרי, תאים מצופי קרמיקה וחימום במנורה בחורף, טיולים בחצר מרכזית גדולה), בית אבות לכלבים, מספרה ושירותי טיפוח לכלבים, ומרכז לימודי הכולל ספרות ענפה בנושאי כלבנות, אילוף ותרפיה בעזרת כלבים.
 
הכלבייה של כישורית היא ענף תעסוקה חשוב לחברי כישורית. מחקרים לאורך השנים מראים כי קשר עם בעלי-חיים עשוי לתרום תרומה משמעותית לבריאות הפיזית והנפשית של בני אדם. כך גם הקשר שבין בוגר בעל צרכים מיוחדים לכלב, עוזר לו לפתח קשרים חברתיים עם בוגרים בעלי צרכים מיוחדים אחרים, ועם אנשים בכלל. בקשר עם בעלי-חיים וכלבים בפרט, צפונות אפשרויות טיפוליות רבות לבעלי צרכים מיוחדים. הכלבים מסוגלים לספק צרכים כמו מגע, חברות, אהבה, תשומת לב, הבנת מעגל החיים, הפחתת מתח, הקטנת תחושות של תסכול, חוסר אונים ובדידות. כשחיפשנו ענפי תעסוקה לכישורית, הבנו שישנה התאמה מצוינת בין בניית מרכז כלבני לאוכלוסיית הכפר.
בחיפוש אחר מין הכלב המתאים בחרנו את השנאוצר והדקל הננסיים, לאור גודלם הקטן, בריאותם הפיזית הטובה, יכולתם לפנק ולהתפנק והיותם כלבים של איש אחד למרות שיאהבו את המשפחה כולה.

את הכלבייה מנהלת קיטי גילוס, במקורה רפתנית, ילידת הולנד, המגדלת כלבי בוקסר שנים רבות.

אתר האינטרנט של הכלבייה

בית הספר לרכיבה טיפולית הנמצא באורוות כישורית הוא מרכז רכיבה תוסס, פעיל, שנותן שירותי רכיבה לכל תושבי הסביבה.
האורווה ומרכז הרכיבה הטיפולית בכישורית הם חלק משמעותי וחשוב בתהליך השיקומי של חברי הכפר. בחוות הסוסים עובדים 7 חברים, וכיום יש בה 8 סוסים, חלקם שייכים לכישורית וחלקם מוחזקים בה במסגרת פנסיון. כמו כן, מתקיימים שיעורי רכיבה טיפולית לחברי הכפר, לתלמידי בית הספר "זיו-כישורית" וכן לתושבי הסביבה.
הטיפול ברכיבה מוכח כמאוד יעיל, מחזק את ביטחונו העצמי ואת תחושת העצמאות של המטופל, מגביר את המודעות שלו לעצמו ולסביבה, משפר את יכולתו התקשורתית, ואת התמודדותו עם תסכולים. הרכיבה מצריכה יכולת התמודדות עם סמכות ועם חוקים, מפתחת אסרטיביות, לצד תחושת אמפתיה, ומחדשת את מתן האמון שבין המטופל לסביבה.    
הרכיבה הטיפולית בכישורית, מאפשרת טיפול בסובלים מהפרעות תקשורתיות כמו אוטיזם ופיגור, במי שחוו טראומות ברמות שונות, במי שסובלים מהפרעות פסיכיאטריות נפשיות, הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות.
 
את האורווה מנהלת אלי ובלינובוץ
ליצירת קשר- 04-9085304 /058-7744112
                  
אתר חוות סוסים כישורית
פייסבוק- אורוות כישורית

ענף המחזור והפלסטיק הינו ענף עבודות רב תכליתי, המספק לחברים עבודה יצרנית. רובם של החברים העובדים בענף זה, בוחרים בו בשל היכולת לעבוד בישיבה, בתנאים פיזיים נוחים, ובשל אופי העבודה הרוטיני המקנה להם שקט נפשי, רוגע וביטחון.
העבודות המתבצעות בענף זה הן מגוונות - הכנת אריזות פלסטיק עבור "להבי ישקר", מיון ואריזת ברגים עבור מפעל "טרלידור", מיון ואריזת הביצים האורגניות עבור לול כישורית, וכן ייצור ידני עצמי של שקיות ייחודיות מנייר עיתון הנמכרות כאריזות לחנויות בכל רחבי הארץ. על כל שקית מודבקת תווית המעבירה את המסר החברתי-אקולוגי הטמון בה, המשלב מיחזור, קיימות ותעסוקה.
 
את הענף מנהל כבר למעלה מעשור, ישר אמזלג.
 

בכישורית מחלקת תקשורת ששמה "כישוריTV", אשר הוקמה בשנת 2005 במטרה לתת מענה לרצון של החברים לעסוק בתחום התקשורת, וכדי לתת להם הזדמנות לתעסוקה יצירתית, מאתגרת ודינמית, ובתוך כך גם לאפשר להם לספר את סיפורם האותנטי המיוחד של חברי הקהילה.
בכל חודש עולה לשידור מגזין טלוויזיה בן 30 דקות בערוץ הקהילתי (ערןץ 98 בשידורי הלווין והכבלים) בהפקת כישוריTV. החברים מעורבים בהפקה מתחילתה ועד סופה, תחת הדרכת אנשי הצוות הם כותבים את החומרים, מראיינים, מצלמים, עורכים, מפיקים ומגישים את המגזין באולפן. התוכניות מציגות פסיפס מיוחד במינו, המתאר מרקם חיים מיוחד ויוצא דופן של קהילת בעלי צרכים מיוחדים. בתוכניות ניתן לצפות גם ב-youtube.
בנוסף מחלקת התקשורת מפיקה גם סרטי תדמית על פי הזמנה ללקוחות רבים מחוץ לכישורית. ביניהם: בית החולים רמב"ם, המרכז הרפואי לבריאות הנפש מזרע, Colibri (חברת בת של ישקר), וורגוס, מתכת חניתה (סרטים לתערוכות מקצועיות גדולות בחו"ל), הסוכנות היהודית, שותפות 2000, עיריית כרמיאל, מוא"ז משגב וחוות דרך התבלינים (סרט למרכז מבקרים) ועוד. באולפני כישוריTV אולפן מולטיקאמרה משוכלל, שלושה חדרי עריכה וציוד צילום והקלטה מקצועי, מערכת ניתוב ניידת המאפשרת תיעוד כנסים, אירועי תרבות ועוד בשלוש מצלמות במקביל.
 
חברי כישורית אחראיים גם להוצאתו לאור של עיתון כישורית "בתוכנו", היוצא לאור לקראת ראש השנה. העיתון נכתב, נערך ומופק על ידי חברי כישורית והצוות, כולל סיפורים, שירים וחוויות של החברים, ומהווה גאווה אמיתית לחברי הקהילה.
 
את הענף מנהל ישראל אשל, בעל 30 שנות ניסיון בהפקת סרטים, כתיבה ובימוי וניהול פרויקטים בתחום המולטימדיה. 

המטבח של כישורית, האחראי על הארוחות והסעודות בכישורית, בנוי ופועל בהתאם לסגנון הקיבוצי, וגם הוא מהווה ענף תעסוקתי לחברים. 10 חברים עובדים במטבח לצד הצוות השכיר, מחולקים למשמרות בהתאם לזמני הארוחות, ועוסקים במגוון תפקידים ומשימות, כל אחד בהתאם ליכולותיו ומגבלותיו: עריכת השולחן, סידור מפות ופרחים על השולחנות (על כל שולחן מונח יום יום אגרטל עם פרחים טריים), הגשה לשולחנות, ניקיון והדחת כלים, ועזרה לשף בהכנת האוכל.
 

בהתאם למודל הקיבוצי, בכישורית מכבסה שיתופית, ובמסגרתה עובדים 10 חברים: מכבסים, מייבשים, מגהצים, מקפלים, ומחלקים את הכביסה הנקייה בין תאי החברים. מכבסת הכפר יעילה ומודרנית והיא בעלת פוטנציאל לפתוח שעריה לקהל מבחוץ ולהפוך לעסק כלכלי בזכות עצמו.

בשנת 2014 נפתח בכישורית מרכז מבקרים  ליקב כישור. מרכז המבקרים שלנו נמצא בלב ליבה של כישורית, משקיף על כרם הענבים והחורש הגלילי הטבעי הסובב אותנו. במסגרת הביקור יכולים המבקרים לסייר ביקב כישור, ללמוד אודות תהליך הפקת היין, לצפות בסרט אודות כישורית והיקב, ללגום ממבחר יינות היקב, ולהנות מהתוצרת האורגנית העשירה שלנו (גבינות, יוגורטים, ירקות), מהלחמים ושלל המאפים הנאפים במקום.
מרכז המבקרים מהווה מקור תעסוקתי נוסף לחברים, ומאפשר להם לקחת חלק באירוח, בהדרכה, לחוות אינטראקציה עם קהל המבקרים, ולראות הלכה למעשה את פרי עמלם - מוצר שהיו שותפים לתהליך הפקתו, נמזג לכוסות המבקרים, נלגם בהנאה ונמכר לשוק החופשי.

צרו קשר

בקעת בית הכרם 2012300  
טל. 9085110 04                        
פקס. 9986810 04           
kishorit@bezeqint.net