גן ירק אורגני

~~   כישורית מכוונת את החברים לאורח חיים בריא ושמירה על איכות הסביבה, ובתוך כך מפתחת בקהילה את החקלאות האורגנית, המבוססת על גידול ללא התערבות כימיקלים, ומספקת אוכל בריא יותר, נטול קוטלי מזיקים, דשנים כימיקליים ואנטיביוטיקה. אנו משתמשים בהדברה ביולוגית ואף נמנעים מלרסס במרבית מחומרי ההדברה האורגניים אשר מותרים לשימוש. למעשה רוב הגידולים שבכפר אינם מרוססים כלל והם נקטפים נקיים לחלוטין.

לפני מספר שנים נשתל בכישורית גן ירק אורגני הכולל חלקות גידול פתוחות תחת כיפת השמיים וכן חממות המאפשרות גידול מגוון רחב של ירקות גם במהלך חודשי החורף. לאחרונה הגדלנו את שטחו של הגן לכ-15 דונם והוספנו חממות נוספות, בהן אנו מנביטים ומגדלים מגוון נרחב של זרעים. בגן הירק מועסקים כיום 15 חברים, והוא מספק כמעט את כל תצרוכת הירקות הפנימית של כישורית. הירקות העונתיים, העלים והנבטים השונים - נמכרים גם במרכולית הכפר. בתוכניתינו להתחיל בקרוב גם לשווק את התוצרת החוצה, מתוך מטרה שמכירת הירקות תניב לכישורית הכנסה מיידית לכיסוי ההוצאות השוטפות.

גם בוסתן "יער מאכל" יהיה לנו בקרוב בכישורית. בתוכניתינו לשתול 300 עצי פרי שונים ומגוונים. גפני מאכל, פסיפלורה, זנים שונים שמבשילים בזמנים שונים של פטל אדום, אוסנות ופירות יער שונים. כמו כן נשתול עצי-תות בצבע שחור, אדום, לבן וסגול, מוארכים וקטנים בטעמים משתנים. עם אלה נשלב גם עצי תאנה ממגוון של זנים, רימונים, משמשים, שזיפים, אפרסקים, שסק, פיג'ואה, אגוזי מלך, אגוזי פקאן ואגוזי מאקדמיה.
במהותו, יער המאכל אמור לשמש כמרחב של פנאי, קרבה ופעילויות בטבע, ובעיקר - הנאה מאוצרותיו, טעמיו ואיכויותיו התזונתיות שיספק עבורנו. כל העצים יהוו חלק מהמרחב של גן הירק - מרחב של בריאות, יופי, אדמה ויצירה, קרבה ואינטימיות עם הצמחים והפירות השונים שמבשילים בקצבם ובזמנם - פירות חדשים וירקות רעננים שנקטפים, נאכלים ומוסיפים לחוויה של החברים העמלים בגן הירק, ותורמים רבות לכלל החברים בכפר שנהנים מהפירות והירקות שמוגשים עבורם מדי יום ביומו בחדר האוכל.

התוצרת שגדלה באהבה מועברת ברובה למטבח כישורית לרווחת החברים, מיטב התוצרת האיכותית נמכרת גם לתושבי הסביבה בחנות "תוצרת כישורית" יחד עם לחמים מובחרים מהמאפיה שלנו וגבינות עזים איכותיות מהמגבנה שלנו.
החנות פתוחה פעם בשבוע, בימי חמישי בין השעות 13:30-16:00
משלוחים לתושבי האזור יוצאים בימי שני אחר הצהריים.

מוזמנים להתרשם מהתוצרת ולהזמין מן בירקות המובחרים באתר  www.meshek-kishorit.org

על הטיפול בגן הירק אמונים תומר גפני ואלירן דה-מיו, מומחה לחקלאות אורגנית.
אתם מוזמנים לצפות בגן הירק מקרוב: